Szövegformázások
Most, hogy belevágtál a programozásba, jól jönne egy olcsó webtárhely? A SzerverPlex kedvező árú cPanel tárhelyeit most 5% kedvezménnyel igénybeveheted, és ezzel az info9 fennmaradását is támogatod.
Kattints a gombra, majd a csomag kiválasztása után aktiváld az INFO9 kuponkódot a fizetés előtt.
Szerzek webtárhelyet!A HTML számtalan lehetőséget nyújt egyszerűbb szövegformázásokra. Fontos persze megjegyezni, hogy ezeket a tageket ismét csak akkor érdemes használni, ha a célunk ténylegesen egy-egy szövegrészlet, vagy információ kiemelése. Ha csak szimplán szeretnénk, hogy az egész oldalunk, vagy egy nagyobb rész eleve félkövér, vagy dőlt legyen, akkor ezt inkább CSS-ből valósítsuk meg - a megfelelő HTML tageket őrizzük meg azokra az esetekre, amikor ezt a tartalom ténylegesen indokolja!
Alap szövegformázások
- B: félkövér
- I: dőlt
- U: aláhúzott
- S: áthúzott
- SUP: felsőindex
- SUB: alsóindex
- SMALL: kicsinyített szövegméret
- BIG: megnövelt szövegméret
- MARK: szövegkiemelő
- PRE: előre formázott szöveg - egyike azon kevés HTML tagnek, amikben az enterek, felesleges szóközök, stb. megjelennek, használhatjuk kódrészletekhez, konzolalkalmazások kimenetének megjelenítéséhez, vagy bármi olyan helyen, ahol szeretnénk, hogy minden karakterhelyesen megjelenjen
- CODE: kódrészlet
Próbáld ki magad is! Nézd meg, és szerkeszd a mintakódunkat közvetlen a böngésződben néhány kattintással, az info9 LineFlame fejlesztőeszközzel!
Szemantikus szövegelemek
Számtalan olyan taget is tartalmaz a HTML, amiknek - bár sok esetben van valamilyen előre definiált megjelenése - de elsősorban valamilyen információra, tartalmi elemre utalnak. Ezeket a tageket persze nem muszáj használnunk, de a későbbi egységes formázás kialakításához sokszor kapóra jöhetnek, így érdemes lehet megfontolni őket. Íme ezek közül is néhány fontosabb:
- ADDRESS: cím (általában levelezési cím)
- CITE: idézett munka címe
- DFN: egy definícióban az a kifejezés, amit éppen definiálunk
- DEL: információ, ami törlésre került a dokumentumból (pl. javítás miatt)
- INS: információ, ami beszúrásra került utólagosan a dokumentumba (pl. javítás miatt)
- SAMP: számítógépes program mintakimenete
- KBD: lenyomandó billentyű, pl. billentyűparancsoknál
- VAR: változó neve matematikai kifejezésekben, vagy programozásnál
- TIME: időpont (akár szöveggel leírt időpont is lehet - a datetime paraméterében azonban megadhatjuk az időpontot számítógéppel feldolgozható formátumban is)
- ABBR: rövidítés (ha szeretnénk, a hosszú alakját pl. megadhatjuk a title paraméterben)
- Q: rövid idézet - a forrását a cite paraméterben adhatjuk meg
- BLOCKQUOTE: idézetblokk (hosszabb idézet, akár egész bekezdés/bekezdések) - a forrását a cite paraméterben adhatjuk meg