Az oldal tartalmának feltöltése
Ha már átgondoltuk, hogy az oldalunk tartalma miként lesz kiszolgálva, esetleg választottunk hozzá egy megfelelő webtárhelyet is, akkor elérkezett az idő, hogy az oldalunk tartalmát feltöltsük a tárhelyre. Persze ha a saját számítógépünkön futtatjuk a webszervert, akkor ezen nem kell gondolkodnunk.
Sok tárhelyszolgáltatónak van online fájlkezelője, ahová akár a böngészőnkből is feltölthetjük a tartalmakat, azonban ez nem a legkézenfekvőbb mód, főleg ha fejlesztés közben gyakran szeretnénk frissíteni az oldalunkat. Ehelyett általában valamilyen fájlátviteli protokollt szoktunk használni, például FTP, SFTP, SCP, esetleg WebDAV.
Ha windows felhasználók vagyunk, akkor az FTP, valamint WebDAV használatához még külön kliensprogramra sincs feltétlenül szükségünk, ugyanis a beépített fájlkezelő ezeket támogatja, így akár onnan is feltölthetjük a tartalmainkat. Használhatunk azonban külső programokat (pl. WinSCP) is erre a feladatra. Az alábbi dobozban különféle programokhoz való instrukciókat találsz a fájlok tárhelyedre való feltöltéséhez.
Ahhoz, hogy ezen protokollok valamelyikét használhassuk, szükség van a szerverünk elérhetőségére, valamint egy felhasználónévre és jelszóra. Ezt a legtöbb tárhelyszolgáltató esetén megtaláljuk az adminisztrációs felületen, sok esetben megegyezik a tárhely admin felületének a belépési adataival. Ha megtaláltuk a szükséges információkat, máris megkezdhetjük a tartalmaink feltöltését az általunk választott szoftverrel:
Kapcsolódás FTP-n:
Nyisd meg a Windows Intézőt, majd a navigációs sávba írd be a szerver elérhetőségét az ftp:// protokollal együtt. Ha tehát például az ftp.example.com címet kaptad a tárhelyszolgáltatódtól, akkor a címsorba az ftp://ftp.example.com címet add meg, majd enterezd le.
Néhány pillanat múlva a Windows meg fog kérni, hogy add meg az FTP szerverhez tartozó hitelesítési adataidat. Itt add meg a felhasználót, valamint a jelszót amit a tárhelyszolgáltatótól kaptál, és máris megjelennek a távoli szerver általad elérhető mappái.
Ide gond nélkül felmásolhatod a tartalmakat amiket készítettél.
A szükséges csomag telepítése:
Amennyiben még nem telepítettél csomagokat a SublimeText-be, először fel kell telepítenünk a csomagkezelőt. Ezt a Tools menü alján, az Install Package Control gombra kattintva tehetjük meg. Ha ezt már megtetted korábban, természetesen nem kell újra megtenned!
Ha a csomagkezelő már feltelepült, a Ctrl + Shift + P billentyűkombinációval hívjuk elő a parancspalettát, majd kezdjük el begépelni az install package kifejezést, amíg meg nem látjuk a listában a Package Control: Install Package elemet. Válasszuk ki!
Néhány pillanat múlva megjelennek a SublimeText elérhető csomagjai. A SublimeText-hez több FTP, SFTP, SCP, stb. támogatást biztosító bővítmény is létezik. Ha csak FTP-n, vagy FTPS-en szeretnénk fájlokat mozgatni, akkor nyugodtan használhatjuk például az FTPSync, vagy a Simple FTP Deploy csomagot. Ha az SFTP támogatásra is szükségünk van, érdemes lehet az SFTP csomagot telepíteni. Ez a csomag ugyan nem ingyenes, azonban szintén korlátlan hosszúságú próbaidőszakkal rendelkezik, és nagyon kényelmesen használható. Mi ezt a csomagot ajánljuk!
Ha kiszemeltük az egyik csomagot, csak írjuk be a nevét, majd az enterrel válasszuk ki. A csomag hamarosan telepítésre is kerül. A legtöbb csomag (pl. az SFTP is) tartalmaz használati utasítást, ami telepítés után automatikusan meg is nyílik, így innentől annak az utasításait követve pillanatok alatt be is állíthatjuk magunknak a környezetet.