Fájlok írása Pytonban!
Elkészült a Python nyelv Szövegfájlok írása tananyagunk! Jó tanulást, jó gyakorlást!

<info9>

Webszerver, webtárhely, domain

Itt a húsvét!

Szeretnél az ünnepek alatt is gyakorolni? Vár az Easter Bug Hunt játékunk! Csatlakozz, és keresd meg az összes hibát - akár még jutalom is ütheti a markod!

Irány a játék

Most, hogy elkészítettük a saját weboldalunk fájljait a saját számítógépünkön, itt az ideje, hogy átgondoljuk, miként is tehetnénk a weboldalunkat elérhetővé mások számára az interneten. Ahhoz, hogy egy weboldal elérhető legyen mások számára is, más számítógépekről, előszöris szükség van egy webszerverre. A webszerver egy olyan számítógépes program, amely a hálózaton kommunikálva képes kiszolgálni a webhelyünk fájljait a látogatók számára. Ha egy látogató a weboldalunkra érkezne, a webszerver az, ami az általunk elkészített HTML és CSS fájlokat eljuttatja a látogatóhoz, hogy ott azok megjelenhessenek.

Sok webszerver szoftver létezik, amiket használhatunk. Érdemes azonban még az elején átgondolni, hogy mi is a célunk a weboldalunk fejlesztésével. Ha előfordulhat, hogy később szerveroldali programozásba kezdenénk, érdemes olyan szerverszoftvert választanunk, ami támogatja az általunk kiszemelt szerveroldali programozási nyelvet. Jelenleg a két leggyakrabban használt szerverprogram az Apache és a nginx.

Kell-e saját szerver?

Ugyan szerver szoftverre szükség van ahhoz, hogy a weboldalunk elérhető lehessen mások számára, nem ez az egyetlen dolog, ami szükséges. Megfelelően kialakított és beállított hálózati infrastruktúra, DNS bejegyzés, és hasonlók egyaránt szükségesek ahhoz, hogy egy teljesértékű weboldalt tudjunk üzemeltetni. Fontos azonban megjegyezni, hogy általában ezeket a feladatokat nem a webfejlesztők maguk látják el, hanem erre specializálódott szakemberek.

Szerencsére van számunkra ugyanis egy kész megoldás: a webtárhelyet igénybe vehetjük szolgáltatásként. Ennek hatalmas előnye, hogy az infrastruktúra üzemeltetésével, a szerver esetleges biztonsági hibáinak javításával, és társaival nem kell foglalkoznunk, mi mindössze az elkészített weboldalunkat feltöltjük a tárhelyre, a tárhely webfelületén beállítjuk amit kell, majd néhány kattintással a weboldalunk máris elérhető az interneten!

Mennyibe kerül mindez?

Tudtad?
Sok egyetem biztosít ingyenes webtárhelyet a diákjai számára. Ha például az ELTE hallgatója vagy, és van már Caesar azonosítód, akkor ezt a Caesar Infopanelen az Alapadatok -> Személyes honlap résznél állíthatod be.

Bár egyesek számára meglepő lehet, de továbbra is léteznek ingyenes webtárhely szolgáltatások is! Sőt, olyan is akad köztük, ahol ugyanúgy hozzáférünk bizonyos szerver oldali programnyelvekhez (pl. PHP), valamint adatbázismotorokhoz, így egy-egy kisebb, saját fejlesztésű megoldást simán üzemeltethetünk egy ingyenes tárhelyen. Persze sok ingyenes tárhelyszolgáltató minősége elég megkérdőjelezhető, vannak azért nagyobb nevek a piacon, megbízható szolgáltatásokkal, ezek közül néhány:

Ha persze komolyabb dolgokban gondolkodunk, szeretnénk egy szép saját webcímet, valamint szeretnénk, hogy az oldalunk több erőforrást használhasson, több tárhelyet használhasson, mert például egy céges weboldalt készítünk, vagy úgy gondoljuk, hogy a projekt amin dolgozunk, megér néhányezer forintot, akkor érdemesebb egy fizetett webtárhely irányába kutakodnunk. Sok magyar cég kínál webtárhelyszolgáltatást, amelyek ára rendszerint a tárhely méretétől, erőforrások mennyiségétől függ elsősorban, de egy mini weboldal üzemeltetése akár havi 500 Ft körülre is kihozható. Ahogy persze egyre nagyobb a projekt, és egyre nagyobbak az álmaink, a felső határ a csillagos ég!

Ha úgy gondolod, hogy szeretnéd a webes munkáidat megosztani a nagyvilággal, elkészíteni a bemutatkozó oldalad, vagy a céged első weboldalát, akkor jó választás lehet például a SzerverPlex, ahol már évi 5000 Ft-tól elérhetőek webtárhely csomagok - ráadásul ezek árából most 5% kedvezményt is kaphatsz, ha ide kattintva rendelsz, és fizetés előtt megadod az INFO9 kuponkódot! (a kupon felhasználásával az info9 portál üzemeltetését is támogatod)

Hogy találnak rám?

Most, hogy a webszerver kérdését sikeresen áthidaltuk, már van szoftver (és gép) ami a weboldalunkat kiszolgálja a látogatók számára. Már csak egy kérdés maradt: miként találnak hozzánk a látogatók? Ahhoz, hogy az új honlapunk útnak indulhasson, szükségünk lesz egy domain névre is. A domainnév a honlapunk webcímének az eleje, például a facebook.com, vagy a google.com, ami alapján a látogatóink könnyen odatalálhatnak a weboldalunkra, illetve felismerhetik, hogy jó helyen járnak.

A domainnevek végződését, mint a .com, vagy .hu, esetleg .org, és társai, TLD-nek, azaz Top Level Domain-nek nevezzük. Ezekből mára viszonylag sok áll rendelkezésre, és alapvetően ez a legfontosabb befolyásoló tényező abban, hogy egy-egy domain név mennyibe kerül, és milyen feltételekkel vehető igénybe. A magyarországi .hu végződésű domainek bérlése például viszonylag szigorú szabályozáshoz kötött, itt ugyanis egy érvényes személyazonosító okmányunk is regisztrálásra kerül a domainnévhez. Gondolkodtál már rajta, hogy az internetes átverések, hiába magyar nyelvűek, miért használják inkább a .com, és egyéb végződéseket? Valószínűleg ezért.

Ahhoz, hogy egy domain nevet használatba vehessünk, bérelnünk kell azt. Ehhez meg kell keresnünk egy domain bérbeadással és regisztrációval foglalkozó céget, rendszerint ugyanazt akitől a tárhely szolgáltatást is igénybe vesszük, és rajtuk keresztül kiválasztani egy olyan domaint, ami még szabad (azaz nem bérli senki más), majd rajtuk keresztül megindítani a domain bejegyzését. A legtöbb TLD esetén a domain bérlés költsége mindössze évi párezer forintos nagyságrend, egyes különleges esetekben azonban ennél jóval magasabb is lehet, erről természetesen a bérbeadó cégen keresztül informálódhatunk.

És az ingyenes tárhelyszolgáltatók? Az ingyenes tárhelyszolgáltatók általában egy ingyenes aldomaint szolgáltatnak nekünk a tartalmunk eléréséhez. Tehát, ahelyett, hogy a valami.com-on keresztül lenne elérhető a honlapunk, a valami.bplaced.net, vagy a valami.000webhostapp.com címen lesz elérhető az ingyenes tárhelyünk, tehát egy előtagot kapunk a szolgáltató valamelyik domainje elé. Ez egy jó lehetőség lehet a kezdeti időben, ameddig nem szeretnénk magunk is fizetni a egy saját domainért. Azoknak a látogatóknak, akik QR kódról, vagy keresőből érkeznek az oldalunkra, úgysem szükséges megjegyezniük a domainnevünket.